Bralna značka

Gradnikova bralna značka

Bralna značka je interesna dejavnost, s katero spodbujamo prostočasno branje.

Bralna značka se začne 17. septembra (na DAN ZLATIH KNJIG) in zaključi 2. aprila (na MEDNARODNI DAN KNJIG ZA OTROKE).

V E L I K O B R A L N I H U Ž I T K O V !

1. RAZRED

Za osvojitev bralne značke:

• starši preberejo otroku tri knjige (pravljice), katerih vsebino se otrok nauči pripovedovati ob slikanici
• otrok se nauči eno pesmico na pamet

Knjige (pravljice) in pesniško zbirko izbereš sam. V zvezek za bralno značko napišeš naslednje podatke:
• naslov knjige (pomoč staršev)
• avtorja knjige (pomoč staršev)
• narišeš motiv iz prebrane knjige

S seboj prinesi zvezek in knjigo, ki si jo izbral.

2. RAZRED

• prebrati tri knjige (pravljice
• se naučiti dve pesmici na pamet

• naslov knjige
• avtorja knjige
• narišeš motiv iz prebrane knjige

S seboj prinesi zvezek in knjigo, ki si jo izbral.

3. RAZRED

OBVEZNOSTI:

• Preberi 3 knjige po lastni izbiri.
• V zvezek zapiši ime in priimek pisatelja in ilustratorja ter naslov knjige. Vsebino ilustriraj.
• Pripravi kratko vsebino knjige in jo povej učiteljici /učitelju.
• Preberi eno pesniško zbirko po lastni izbiri (v celoti). Izberi si eno pesem in se jo nauči na pamet. Naj ima vsaj tri kitice po štiri vrstice.
• V eni od pesniških zbirk Alojza Gradnika poišči eno pesem in se jo nauči.
• V zvezek zapiši ime in priimek pesnika in ilustratorja ter naslov pesniške zbirke in pesmi. Vsebino ilustriraj.
• Učiteljici / učitelju čim bolj doživeto predstavi naučeni pesmi.

4. RAZRED

KAJ MORAŠ NAREDITI, DA OSVOJIŠ BRALNO ZNAČKO?

Za osvojitev bralne značke moraš:
prebrati tri prozna dela (pravljice, pripovedke, zgodbe…)
prebrati eno pesniško zbirko, iz katere se je treba naučiti eno pesmico na pamet (4 kitice po 4 vrstice)
prebrati eno strokovno knjigo (leksikon, enciklopedija, priročnik...)

Knjige izbereš sam, v pomoč ti je lahko priporočeni seznam ali seznam avtorjev v berilu, lahko pa se posvetuješ tudi s knjižničarko.

Knjigo, ki si jo izbral, prebereš. Z učiteljem se boš pogovarjal o vsebini, dogajalnem prostoru in času, glavnih in stranskih osebah ter o svojih občutkih in razmišljanjih o prebrani knjigi.
Debelejše strokovne knjige ni potrebno v celoti prebrati, izbereš lahko le eno poglavje. Knjigo kratko predstaviš, le o vsebini, ki te je v njej najbolj pritegnila, poveš nekaj več.
Pesniško zbirko prebereš in si zapomniš nekaj naslovov pesmi in o čem pesmi pripovedujejo. Eno pesmico se moraš naučiti na pamet.

V zvezek za bralno značko napišeš naslednje podatke:
naslov knjige,
ime in priimek pisatelja,
ime in priimek ilustratorja,
narišeš najljubši motiv ali napišeš kratko vsebino knjige.

KDAJ BO BRALNA ZNAČKA?
Potekala bo po dogovoru pred poukom in po pouku.

5. RAZRED

KAJ MORAŠ NAREDITI, DA OSVOJIŠ BRALNO ZNAČKO?

Za osvojitev bralne značke moraš:
• prebrati tri prozna dela (pravljice, pripovedke, zgodbe…)
• prebrati pesniško zbirko, iz katere se je treba naučiti dve pesmici na pamet
• prebrati, eno strokovno knjigo (leksikon, enciklopedija, priročnik...)

Knjige lahko izbereš sam, za pomoč lahko prosiš knjižničarko ali razredničarko.

Knjigo, ki si jo izbral, prebereš in se naučiš pripovedovati vsebino.
Strokovne knjige ni potrebno v celoti prebrati. Knjigo kratko predstaviš, le o vsebini, ki te je v njej najbolj pritegnila poveš nekaj več.
Podobno velja za izbrano pesniško zbirko oz. pesem. Pesniško zbirko prebereš in si zapomniš nekaj naslovov pesmi in o čem pesmi pripovedujejo. Dve pesmici se moraš naučiti na pamet.

V zvezek za bralno značko napišeš naslednje podatke:
• naslov knjige,
• ime in priimek pisatelja,
• ime in priimek ilustratorja,
• narišeš najljubši motiv, napišeš kratko vsebino knjige, mnenje …

6. do 9. RAZRED

Urnik: po dogovoru

Program dela:
Učenci, ki se odločijo, da bodo opravljali bralno značko, si izberejo štiri leposlovna dela, primerna svoji starosti in sposobnostim. Pri izbiranju knjig jim lahko pomagamo učiteljice slovenščine in knjižničarka. Vsaj ena od knjig mora biti delo slovenskega avtorja.
Poleg prebranih knjig si izberejo še pesem in se jo naučijo na pamet. Pesem naj ima vsaj 16 verzov. Šestošolci se naučijo pesem sodobnega slovenskega pesnika (po izbiri), sedmošolci si izberejo pesem iz Pavčkove zbirke Majnice, osmošolci iz zbirke Skrivnosti Nika Grafenauerja, devetošolci pa eno od pesmi Alojza Gradnika.

V zvezek zapišejo naslov knjige, avtorja, ilustratorja, prevajalca … in kratko obnovo (par povedi): po želji tudi ilustrirajo.